STEM Youth Camp okupio srednjoškolce iz cijele BiH

Podijeli :

Facebook
Twitter
LinkedIn

Asocijacija za napredak nauke i tehnologije (ANNT), organizovala je četvrti STEM Youth Camp (SYC) – petodnevni naučni kamp za srednjoškolce iz Bosne i Hercegovine. Kamp se održao od 03. do 07. augusta 2024. u Sarajevu.

Učesnici su  imali  priliku da slušaju predavanja naučnika iz Velike Britanije – redovnog profesora matematike sa University College London dr. Mahira Hadžića, koji je govorio o istraživanjima u matematici i dr. Zlatana Ajanovića, koji je postdoktorski istraživač na RWTH Aachen Univerzitetu. Dr. Amra Hasečić, profesorica na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu,  je predstavila numeričke simulacije koje je koristila pri izradi svoje doktorske disertacije, kao i moguće primjenama istih u industriji. Učenici su imali priliku da se teorijski i praktično upoznaju sa osnovama astronomskih posmatranja na astro predavanju i radionici Aldina KovačevićaDr. Aida Branković je podijelila i svoju karijernu priču u oblasti primjene vještačke inteligencije u medicini, dok je Adnan Mehremić upoznao učenike s primjenama i trendovima u AI oblasti.

Adnan kaže: “Stajao sam ispred njih, s entuzijazmom pričajući o svom putu u AI, trenutnim dostignućima u ovoj oblasti kao i ključnoj ulozi nauke. Dijelio sam svoja iskustva i naglašavao neophodne vještine koje su potrebne za rad u AI, sve s ciljem motivacije za 40ak mladih ambicioznih umova.” Zanimljivosti u vezi energetike je podijelio dr. Semir Hadžimuratović, a Džanan Ganić je pripremio izlaganje za mlade poduzetnike i one koji su zainteresovani za startup kompanije.

Sjajni učenici su kroz tehničke radionice na kampu dobili i praktično iskustvo rješavajući jednostavne, ali izazovne naučno-tehničke probleme. Cilj radionica je bio učenicima približiti naučni, ali i inženjerski pristup za rješavanje problema, pomoći im da unaprijede vještine timskog rada i pružiti im nova znanja. Asija Mević, Tarik Suljić i Bakir Kudić vodili su radionicu “Biolab”, kroz koju su učesnici istraživali mikrosvijet oko nas i u nama. Upoznali su se s fascinirajućom DNK kroz proces njene izolacije iz biljnih uzoraka. Saznali su i kako naučnici modificiraju DNK i koristeći „in silico“ metodu konstruisali plan za formiranje genetski modificiranog organizma (GMO). Također, upoznali su se sa osnovama korištenja mikroskopa i uronili u mikrosvijet ćelija.

U radionici “Solarni paneli” učesnici su uz trenera Suada Krilaševića naučili osnove fizike solarnih panela, proračunavali dnevnu proizvodnju energije iz jednog panela, te pokušali povećati proizvodnju energije uz pomoć dodatne opreme i programiranja. Mali muzej nauke je omogućio da se učesnici upoznaju s četiri eksponata koja predstavljaju različite fenomene. Njihov zadatak je bio da uz pomoć trenera otkriju zašto do određenog fenomena dolazi te da isto objasne i drugim učesnicima. Fenomeni sa kojima su se susreli jesu Van de Graaffov generator, spajanje električnog kola, elektromiografija i termoelektrični generator, tj. Peltierov efekat. Radionicu su vodile Tatjana Novaković i Emina Ražanica.

Neuronske mreže su učesnici trenirali na radionici “Pričam ti priču”, gdje su uz pomoć znakovnog jezika i preopznavanja njihovih gestikulacija generisali rečenice te na taj način preveli pokrete u izgovoreni tekst. Ovu zanimljivu radionicu je vodio Vahidin Hasić i Maida Islamagić. Na kampu je upriličena i panel diskusija “Koji fakultet odabrati?”. Članovi organizacionog odbora SYC-a podijelili su svoja iskustva sa studija tako da su učenici iz prve ruke čuli kako je bilo studirati elektrotehniku, bioinženjering i genetiku, pravo, mašinstvo, medicinu te fiziku.

Učenici su svojim angažmanom, pokazanim znanjem i pitanjima koja su postavljali predavačima dokazali da je SYC 2024 okupio najbolje od najboljih. Jedan od učesnika Danial Halilović dijeli svoje utiske: “Na SYC ’24 bilo mi je izuzetno lijepo i ugodno. Imali smo radionice raznih vrsta. Najbolja radionica je bila BioLab. A predavanje koje me dojmilo jeste Aida Branković, i panel diskusija sa svim volonterima/organizatorima. Ono što mi se najviše svidja jesu svi volonteri i organizatori koji su se potrudili da orgaznizuju ovaj kamp na najbolji mogući način.”

Svoj dojam je podijelio i Faris Uzunović: “Zaista moram da vam se zahvalim iz srca jer ste me spriječili da napravim ogromnu grešku u svom životu.  Prezentacija iz mašinstva me je toliko zadivjela da sam promjenio svoje želje o daljnjem studiranju koje je bilo fiksirano već 3 godine. Tako mi je drago što ste mi ispunili avgust sa ovako lijepim sjećanjima i upotpunili ljetni raspust sa svim druženjima radionicama i predavanjima. Hvala vam.” Učenik Ivan Radoš je izjavio: “Na ovom SYC-u naučio sam dosta toga što me je zanimalo, predavači su bili fenomenalni, jako stručni i profesionalni, upoznao sam dosta novih ljudi i radujem se sljedećem dolasku.”

Na ceremoniji zatvaranja projekt menadžer kampa Harun Muhić Amina Mević su uručili učesnicima certifikate koji će ih podsjećati na divne momente koje su proveli na STEM omladinskom kampu, a novo iskustvo će im biti pomoći u daljem usmjeravanju i profesionalnom razvoju. Realizacija kampa ne bi bila moguća bez pokrovitelja: Fondacija “Izvor nade”, Općine Centar, Planjax GROUP, SystemDuo, Infobip i Murix. Događaj je podržan i od Vlade Sjedinjenih Američkih Država putem USAID projekta “Diaspora Invest” koji su bili zlatni pokrovitelj događaja kao aktivnosti prenosa znanja iz dijaspore prema mladim u BiH.