Asocijacija za napredak nauke i tehnologije (ANNT), organizovala je četvrti STEM Youth Camp (SYC) – petodnevni naučni kamp za srednjoškolce iz Bosne i Hercegovine. Kamp se održao od 03. do 07. augusta 2024. u Sarajevu.
Učesnici su imali priliku da slušaju predavanja naučnika iz Velike Britanije – redovnog profesora matematike sa University College London dr. Mahira Hadžića, koji je govorio o istraživanjima u matematici i dr. Zlatana Ajanovića, koji je postdoktorski istraživač na RWTH Aachen Univerzitetu. Dr. Amra Hasečić, profesorica na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, je predstavila numeričke simulacije koje je koristila pri izradi svoje doktorske disertacije, kao i moguće primjenama istih u industriji. Učenici su imali priliku da se teorijski i praktično upoznaju sa osnovama astronomskih posmatranja na astro predavanju i radionici Aldina Kovačevića. Dr. Aida Branković je podijelila i svoju karijernu priču u oblasti primjene vještačke inteligencije u medicini, dok je Adnan Mehremić upoznao učenike s primjenama i trendovima u AI oblasti.
Adnan kaže: “Stajao sam ispred njih, s entuzijazmom pričajući o svom putu u AI, trenutnim dostignućima u ovoj oblasti kao i ključnoj ulozi nauke. Dijelio sam svoja iskustva i naglašavao neophodne vještine koje su potrebne za rad u AI, sve s ciljem motivacije za 40ak mladih ambicioznih umova.” Zanimljivosti u vezi energetike je podijelio dr. Semir Hadžimuratović, a Džanan Ganić je pripremio izlaganje za mlade poduzetnike i one koji su zainteresovani za startup kompanije.
Sjajni učenici su kroz tehničke radionice na kampu dobili i praktično iskustvo rješavajući jednostavne, ali izazovne naučno-tehničke probleme. Cilj radionica je bio učenicima približiti naučni, ali i inženjerski pristup za rješavanje problema, pomoći im da unaprijede vještine timskog rada i pružiti im nova znanja. Asija Mević, Tarik Suljić i Bakir Kudić vodili su radionicu “Biolab”, kroz koju su učesnici istraživali mikrosvijet oko nas i u nama. Upoznali su se s fascinirajućom DNK kroz proces njene izolacije iz biljnih uzoraka. Saznali su i kako naučnici modificiraju DNK i koristeći „in silico“ metodu konstruisali plan za formiranje genetski modificiranog organizma (GMO). Također, upoznali su se sa osnovama korištenja mikroskopa i uronili u mikrosvijet ćelija.
U radionici “Solarni paneli” učesnici su uz trenera Suada Krilaševića naučili osnove fizike solarnih panela, proračunavali dnevnu proizvodnju energije iz jednog panela, te pokušali povećati proizvodnju energije uz pomoć dodatne opreme i programiranja. Mali muzej nauke je omogućio da se učesnici upoznaju s četiri eksponata koja predstavljaju različite fenomene. Njihov zadatak je bio da uz pomoć trenera otkriju zašto do određenog fenomena dolazi te da isto objasne i drugim učesnicima. Fenomeni sa kojima su se susreli jesu Van de Graaffov generator, spajanje električnog kola, elektromiografija i termoelektrični generator, tj. Peltierov efekat. Radionicu su vodile Tatjana Novaković i Emina Ražanica.
Neuronske mreže su učesnici trenirali na radionici “Pričam ti priču”, gdje su uz pomoć znakovnog jezika i preopznavanja njihovih gestikulacija generisali rečenice te na taj način preveli pokrete u izgovoreni tekst. Ovu zanimljivu radionicu je vodio Vahidin Hasić i Maida Islamagić. Na kampu je upriličena i panel diskusija “Koji fakultet odabrati?”. Članovi organizacionog odbora SYC-a podijelili su svoja iskustva sa studija tako da su učenici iz prve ruke čuli kako je bilo studirati elektrotehniku, bioinženjering i genetiku, pravo, mašinstvo, medicinu te fiziku.
Učenici su svojim angažmanom, pokazanim znanjem i pitanjima koja su postavljali predavačima dokazali da je SYC 2024 okupio najbolje od najboljih. Jedan od učesnika Danial Halilović dijeli svoje utiske: “Na SYC ’24 bilo mi je izuzetno lijepo i ugodno. Imali smo radionice raznih vrsta. Najbolja radionica je bila BioLab. A predavanje koje me dojmilo jeste Aida Branković, i panel diskusija sa svim volonterima/organizatorima. Ono što mi se najviše svidja jesu svi volonteri i organizatori koji su se potrudili da orgaznizuju ovaj kamp na najbolji mogući način.”
Svoj dojam je podijelio i Faris Uzunović: “Zaista moram da vam se zahvalim iz srca jer ste me spriječili da napravim ogromnu grešku u svom životu. Prezentacija iz mašinstva me je toliko zadivjela da sam promjenio svoje želje o daljnjem studiranju koje je bilo fiksirano već 3 godine. Tako mi je drago što ste mi ispunili avgust sa ovako lijepim sjećanjima i upotpunili ljetni raspust sa svim druženjima radionicama i predavanjima. Hvala vam.” Učenik Ivan Radoš je izjavio: “Na ovom SYC-u naučio sam dosta toga što me je zanimalo, predavači su bili fenomenalni, jako stručni i profesionalni, upoznao sam dosta novih ljudi i radujem se sljedećem dolasku.”
Na ceremoniji zatvaranja projekt menadžer kampa Harun Muhić i Amina Mević su uručili učesnicima certifikate koji će ih podsjećati na divne momente koje su proveli na STEM omladinskom kampu, a novo iskustvo će im biti pomoći u daljem usmjeravanju i profesionalnom razvoju. Realizacija kampa ne bi bila moguća bez pokrovitelja: Fondacija “Izvor nade”, Općine Centar, Planjax GROUP, SystemDuo, Infobip i Murix. Događaj je podržan i od Vlade Sjedinjenih Američkih Država putem USAID projekta “Diaspora Invest” koji su bili zlatni pokrovitelj događaja kao aktivnosti prenosa znanja iz dijaspore prema mladim u BiH.